Prawidłowe dobieranie ciężarów

Prawidłowe dobieranie ciężarów

Każdy chce mieć efekty, najlepiej efekty nieustające, ale nie każdy wie jak je uzyskać. Zmęczenie organizmu, stagnacja, brak odpowiednio dobranego ciężaru mogą mieć na to ogromny wpływ. Co zrobić aby wreszcie zobaczyć efekty?

cwiczepl

Niestety mitem, który nadal funkcjonuje jest to, że KOBIETA+ CIĘŻARY= KULTURYSTA , stawy się psują, kobiecość się zatraca. Jak pisałam nie jest to prawdą!  Dziewczyny trenujące wiedzą najlepiej, że nic lepiej nie wymodeluje, nie wysmukli ciała jak prawidłowo dobrany ciężar.

Wystarczy spojrzeć na liczne metamorfozy- zmiany sylwetek, aby stwierdzić, że trening siłowy działa cuda:) :)  Prawidłowo wykonany z odpowiednio dobranym obciążeniem powoduje powstanie długu tlenowego, który sprawia, że metabolizmu przyspiesza i organizm po treningu spala kalorie jak piec jeszcze przez wiele godzin. Dzięki temu nawet siedzenie z kawą i gazetą po konkretnie  wykonanym treningu pozwala nadal spalać kalorie, ale warunek jest jeden na treningu ćwiczysz, a nie robisz sobie selfie :) :) Pamiętaj, ze trening powinien być dla ciebie zawsze wyzwaniem, a to już jest ogromne obciążenie dla organizmu.

Dziewczyny powinniście zapamiętać, że duże talerze nie są przeznaczone tylko dla mężczyzn, zamieńmy malutkie hantelki na konkretny ciężar, bo tylko dzięki temu wymodelujecie sylwetkę.

Mamy kilka wskazówek jak prawidłowo dobrać ciężar:

1.DOPASUJ CIEŻAR DO KONKRETNEGO ĆWICZENIA

W zależności od ćwiczenia wybieramy hantle, sztangi czy sztangielki, a czasem ciężar własnego ciała. Wiadomo, ze ćwicząc większe partie takie jak nogi, plecy wybierzemy większy ciężar, niż przy ćwiczeniach bicepsu czy tricepsu :)

2. SUKCESYWNIE ZWIĘKSZAJ OBCIĄŻENIE

Do każdego ćwiczenia i obciążenia wymagana jest adaptacja ciała, przyzwyczajenie. Najważniejsze aby nie stać w miejscu i sukcesywnie zwiększać ciężar. Ważne aby wykonywane ćwiczenie dawało opór nie za mały i aby nie był zawsze taki sam. W treningu siłowym występuje coś takiego jak progresja obciążeń. Kiedy tylko mu odpuścisz, łatwo się rozleniwia. Jednocześnie ma niesamowite możliwości rozwoju i jeśli dostarczysz mu odpowiednich bodźców treningowych, to szybko adaptuje się do obciążeń. Bierz to pod uwagę i stopniowo dostarczaj mu coraz więcej wrażeń.

To co kiedyś było dla Ciebie wyzwaniem, teraz może nie być żadnym wysiłkiem. Dlatego zadbaj o ciągłą progresję w treningu, obserwuj ciało, patrz co najlepiej na nie reaguje.

cwiczepl

3. OBSERWUJ SWOJE CIAŁO

To jakie będziesz miał/miała obciążenie zależy od wielu czynników: od intensywności treningowej, od celu, od ilości serii i powtórzeń, czas treningu, ilości przerw i tempa ćwiczeń. One pozwalają dopasować obciążenie do swoich celów treningowych, do potrzeb sylwetki i do zmian, których oczekujesz.

Obciążenie zależy od Twojej masy ciała- osoba ważąca więcej, weźmie większy ciężar niż ta która jest filigranowa, drobna. Pamiętajmy, że początkujący nie powinien przesadzać z obciążeniem, czasami wystarczy ciężar jego ciała, który sukcesywnie będzie zastępowany większym obciążeniem.

 

4. ZMĘCZ SIĘ

Przeważnie zwiększanie powtórzeń skutkuje zmniejszeniem obciążenia i odwrotnie- większy ciężar, mniej powtórzeń. Pamiętajmy, aby obciążenie  dobierać tak, żeby ostatnie powtórzenie w danej serii było trudne, a w ostatniej serii naprawdę trudne do wykonania. Przy zachowaniu oczywiście prawidłowej techniki.

 

5. TECHNIKA

Podstawową zasadą jest wykonywanie określonych ćwiczenia prawidłowo, nie róbmy sobie krzywdy, jeżeli czegoś nie umiesz,nie rozumiesz-zapytaj trenera lub osobę trenującą. Wykonanie ćwiczeń z dużym ciężarem nie powinno wpływać na technikę. Rób tak ćwiczenia, aby pozostawały prawidłowo wykonane.

cwiczepl

Udostępnij