Zmiana nawyków pozwala spalać tłuszcz

Zmiana nawyków pozwala spalać tłuszcz

Stres, nadgodziny, jedzenie w pośpiechu, ograniczony budżet… W dzisiejszych czasach jest wiele przeszkód, które utrudniają Ci pozbycie się nadwagi. Z dobrym planem uda Ci się je pokonać – i nie oznacza to wcale restrykcyjnej diety i nieludzkich wyrzeczeń.

Masz wrażenie, że dotarłeś do ściany? Wszyscy tam kiedyś byliśmy. Wszechobecny szybki styl życia, połączony z wysokimi oczekiwaniami wobec siebie i stresem, tworzy środowisko niesprzyjające walce o szczupłą sylwetkę. Według przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań jedna na 10 osób zaczyna jeść więcej, jeśli wpada w problemy finansowe albo jest zmuszona pracować dłużej.

Mamy jednak dla Ciebie dobrą wiadomość: korzystając z naszych patentów, możesz pokonać kłody, które życie niezmordowanie rzuca Ci pod nogi. Oto 5 prostych sposobów na to, by ustrzec się przed tyciem albo pozbyć tłuszczu, który już niepostrzeżenie rozgościł się pod Twoją skórą.

1. Kryzysowa rzeczywistość, czyli częściej jedz w domu

Według ONZ przeciętny koszt obiadu jest obecnie na szczycie rosnącej od 2 lat krzywej. Pamiętaj jednak, że choć kryzys ekonomiczny dotyka większość krajów na świecie, nie musi wpływać na Twoje menu.

Zmień to: Po pierwsze, jak najczęściej jedz w domu – wtedy nie tylko mniej dotkną Cię podwyżki cen, ale będziesz też dokładnie wiedział, co jesz. Po drugie, planuj z wyprzedzeniem posiłki na cały tydzień i rób zakupy tylko raz. Wtedy łatwiej Ci będzie (to po trzecie) robić zakupy w sklepie zaufanym, a nie najbliższym.

Z punktu drugiego wynika też czwarty: jeśli będziesz miał precyzyjny plan, przygotujesz sobie listę zakupów, na której znajdą się tylko naprawdę potrzebne rzeczy. Jeśli usuniesz z niej zbędne pozycje, np. słodycze, okaże się nagle, że stać Cię na częstsze jedzenie ryb.

2. Krótki trening, czyli przez 12 minut dziennie dźwigaj ciężary

Samo bieganie na bieżni nie jest gwarancją sukcesu, ponieważ ludzie, którzy ćwiczą aerobowo, zaczynają jeść więcej. Badacze z Louisiana State University uważają, że chcemy w ten sposób odbudować zapasy energii i nieświadomie ładujemy więcej kalorii, niż spalamy.

Zmień to: Trening oporowy jest lepszym od aerobowego sposobem na szczupłą sylwetkę. Nie tylko wzmacnia i rozbudowuje mięśnie, ale również podnosi tempo metabolizmu, co przekłada się na szybsze spalanie kalorii.

Zrób sobie każdego dnia 12-minutowy trening oporowy. Przez pierwsze 6 minut skoncentruj się na górnej części ciała: wyciskanie sztangi na ławce oraz siedząc, uginanie ramion i brzuszki. Ćwiczenia znajdziesz bez problemu w naszym Atlasie ćwiczeń MH.

Pozostałe 6 minut takiego błyskawicznego treningu poświęć na jogging w miejscu lub mechanicznej bieżni, połączony z przysiadami. W efekcie nie tylko masa Twojego ciała będzie spadać szybciej, ale jako bonus pojawi się atletyczna sylwetka.

3. Systematycznie i powoli, czyli śniadanie i luz rządzą

Powinieneś jeść małe posiłki co 2,5-3 godziny. Jeśli jesteś zbyt zajęty, by zrobić to w odpowiednim momencie, prawdopodobnie walczysz nie tylko z przepracowaniem, ale również z nadwagą. Amerykańskie badania dowodzą, że faceci, którzy nie mają czasu na zjedzenie śniadania, są aż 4,5 razy bardziej narażeni na otyłość niż ci, którzy rano grzecznie pałaszują posiłek.

Zmień to: Zjedz posiłek składający się z białka, złożonych węglowodanów i podstawowych kwasów tłuszczowych najpóźniej 2,5 godziny po obudzeniu. Dobre będą np. sardynki z pełnoziarnistym pieczywem. Staraj się też jeść powoli, bo – jak pokazują badania opublikowane w „British Medical Journal” – zmniejsza to aż trzykrotnie ryzyko, że będziesz cierpiał na nadwagę.

4. Walcz ze stresem, czyli wołowina na stół

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że spędzasz zbyt wiele czasu w pracy. Statystyki pokazują, że aż 79% z nas musi radzić sobie w pracy z większym obciążeniem niż 2 lata temu. Większy stres sprzyja tyciu, bo sprawia, że zjadasz więcej cukrów.

Zmień to: Stek z chudej wołowiny spowoduje, że poziom dopaminy poszybuje w górę, co obniży stres. Na dodatek jest to jedno z najlepszych źródeł białka. Badania przeprowadzone na Washington University wykazały, że większy udział białka w diecie zmniejsza wydzielanie hormonów powodujących uczucie głodu.

Przed snem pij szklankę soku wiśniowego, który łagodzi zakłócenia procesu trawienia powodowane przez stres. Obudzisz się potem bardziej zrelaksowany i nie będziesz z rana pędził po słodką bułkę.

5. Odpuść sobie, czyli nie katuj się restrykcyjną dietą

Zgodnie z informacjami pisma „Appetite” ludzie, tłumiący myśli o ulubionym jedzeniu, w efekcie zjadają go więcej, a osoby otwarcie mówiące o zdrowej żywności jedzą rzadziej i mniejsze porcje.

Zmień to: Zawieś embargo na ulubione potrawy, nawet jeśli jest to schabowy z frytkami. „Zakładanie, że już nigdy czegoś nie zjem, to zły sposób – mówi James Erskine, profesor psychologii z University of Hertfordshire. – O wiele lepiej powiedzieć sobie, że bardzo ograniczę jedzenie niezdrowych potraw, ale nic się nie stanie, jeśli zdarzy mi się to raz w miesiącu”.

W czasie trwających 4 miesiące badań, prowadzonych na University od Pennsylvania, osoby nagradzane co jakiś czas odstępstwem od diety schudły 7,2 kg, a te, które nie odpuszczały sobie nawet na moment – tylko 5,4 kg.

Udostępnij