Wysiłek aerobowy czy HIT-trening o wysokiej intensywności?

Wysiłek aerobowy czy HIT-trening o wysokiej intensywności?

Nie tylko osoby początkujące, ale także zaawansowani sportowcy często stawiają sobie pytanie, który rodzaj treningu wybrać i jakie będą jego konsekwencje. Gdy trenujemy siłowo warto pamiętać o dodaniu do naszego planu treningowego treningu tlenowego, który jest jedną z najskuteczniejszych metod na pozbycie się tkanki tłuszczowej z jednoczesnym zachowaniem masy mięśniowej. Zatem co zrobić aby mięśnie pozostały a tłuszczyk się topił?:)

Ćwiczenia aerobowe – mocne strony

Ćwiczenia aerobowe pozwalają spalić kalorie ale też zwiększają zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Treningiem aerobowym nazywamy dowolną aktywność, która utrzymuje w ruchu duże grupy mięśniowe przez 20-40 minut przy jednoczesnym utrzymaniu określonego przedziału tętna.  Wybór należy do Ciebie możesz biegać, jeździć na rowerze, spacerować w szybszym tempie, pływać lub uczęszczać na zajęcia fitness. Spectrum możliwości jest ogromne i warto zmieniać rodzaj stosowanej aktywności, aby uniknąć znudzenia. Warto pamiętać o tym, że dodatkowy opór spowoduje większe spalanie tkanki tłuszczowej z jednoczesną budową mięśni, dlatego ćwiczenia takie jak wiosłowaniem wspinanie na schody, bieganie pod górę wpłyną na siłę i kształt mięśni.

trening cardio - ćwiczenia

Ćwiczenia aerobowe o wysokiej intensywności tj.bieganie pozwolą spalić większą ilość kalorii niż ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak spacery, ponieważ wymagają zużycia większej liczby kalorii. Jednocześnie są bardziej wymagające dla serca i płuc co również przedkłada się na wykorzystywanie energii z tłuszczu, a nie węglowodanów, przez całą dobę.

Zalety treningu interwałowego – HIT

Jednakże jeszcze skuteczniejszą metodą spalania tłuszczu i podnoszenia wytrzymałości organizmu jest trening interwałowy.  Polega on na wykorzystaniu na zmianę ćwiczeń w tempie bardzo intensywnym i umiarkowanym, podczas którego organizm  odpoczywa. Spróbuj biec bardzo szybko rzez minutę lub dwie, a potem powoli przez dwie. Przeprowadzono badania, które wykazały że trening interwałowy – 90-sekundowe sprinty przy tętnie 95% max, pozwolił spalić 350% więcej tłuszczu niż trening wykonywany w stałym, umiarkowanym tempie.

Warto pamiętać, że po wykonaniu treningu interwałowego spalanie tkanki tłuszczowej nie kończy się z chwilą wyjścia z siłowi czy wstawienia roweru do garażu, ale trwa przez kolejne kilka godzin:):)

Wybór aktywności należy tylko do Ciebie:)!!

Udostępnij