Zdrowa mięsna przekąska – suszona wołowina

Zdrowa mięsna przekąska – suszona wołowina

 

Wspinanie, trekking w górach jest dosyć energochłonne. Często w góry bierzemy mnóstwo jedzenia, aby być w miarę sytym i nie głodnym. W teorii brzmi nieźle, w praktyce ile można jeść makaron z sosem, wcinać te same słodycze i czekać z utęsknieniem na otwarcie ostatniej puszki tuńczyka (docelowo do zjedzenia po zdobyciu szczytu)? Przedstawiamy ciekawy sposób na przygotowanie dużej ilości suszonego mięsa, które jest pożywne i lekkie. W sam raz w góry!

 

Sposobów na suszenie mięsa jest wiele. Opiszę ten najbardziej sprawdzony, a zarazem najprostszy.

            

WARTOŚCI ODŻYWCZE 100g
Energia: 273 kcal
Białko:  50,2 g
Węglowodany:  5,8 g
Tłuszcze: 
5,4 g

Błonnik: 0,0 g
 

Suszenie Wołowiny

 

Kupujemy czerwoną wołowinę. Najlepiej nadaje się ligawa, polędwica lub antrykot. Może to być również inna część wołu, byleby czerwona i pozbawiona przerostów tłuszczu. Można też suszyć wieprzowinę, jednak uważam, że jest zbyt delikatna. Schab, który najlepiej się na suszenie nadaje, mimo że smaczny, za szybko się zżuwa.

 

  • Dobrze umyte i oczyszczone z błonek mięso kroimy na plastry. Grubość zależy od upodobań ale najlepiej kiedy mają ok. 1cm. Tak przygotowane mięso możemy namoczyć na kilka dni w solance przygotowanej z przegotowanej wody, soli do peklowania mięsa, kolendry oraz jałowca (lub innych przypraw jakie lubimy). Ilość zależy od ciężaru mięsa – powinno być całe zanurzone. Wstawiamy je do lodówki. Pamiętajmy, że długie moczenie mięsa wyjaławia je (!) i wydłuża proces suszenia.
  • Po kliku dniach mięso gotowe jest do suszenia. Odcedzamy je więc i wyjmujemy na kratkę czy siatkę aby ociekło.
  • Po kilkunastu minutach zamaczamy w rozpuszczonym rosołku wołowym z przyprawami. Znów możemy użyć ulubionych przypraw jakie nadadzą mięsu ostateczny smak. Ja stosuję różne mieszkanki pamiętając jedynie o tym, żeby nie przesadzić z ostrością i solą. Zbyt słone mięso jest niesmaczne i okropnie wzmaga pragnienie. Sól wcale nie jest potrzebna do konserwacji suszonego mięsa.
  • Bulion powinien być gęsty. Nie chodzi bowiem o wodę, która i tak musi odparować lecz o zawarte w nim przyprawy.

 

Suszenie mięsa wołowego w piekarniku

Kawałki mięsa wołowego wyjmujemy z rosołku i wkładamy do rozgrzanego do ok. 50-80st.C piekarnika. Taka temperatura gwarantuje dość szybkie odparowywanie wody, zabija większość niepożądanych żyjątek (wirusy, bakterie itd.), Gwarantuje też, że mięso wyschnie a nie upiecze się. Plastry możemy ułożyć na kratce lub ponadziewać na patyczki do szaszłyków. Przez jakiś czas z mięsa będzie kapać sok więc na dno piekarnika warto położyć blachę.

Suszenie trwa ok. 3-5h ale ponieważ jest to zależne od wielu czynników – sami musimy sprawdzać stan wysuszenia. Robimy to przełamując porcję mięsa – odpowiednio ususzone przełamuje się nieco elastycznie. Nie może pęknąć jak zapałka – nie może też ciągnąć się jak guma. W środku powinno być lekko różowe, a na zewnątrz brązowe. Zbyt wysuszone nie będzie smaczne, a zbyt mokre zacznie się psuć.

wolowina

Udostępnij