Aminokwasy – ranking + teoria

Aminokwasy – ranking + teoria

Aminokwasy należą do podstawowych budulców naszej masy mięśniowej, dlatego też odżywki dla sportowców niemal zawsze zawierają ten ważny składnik. Warto wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów aminokwasów (od tych bardzo prostych, po bardziej rozbudowane, mające większy wpływ na nasz organizm), przy czym każdy z nich pełni nieco inną funkcję w ludzkim organizmie. Generalnie jednak odgrywają ogromną rolę, jako budulec tkanki mięśniowej (zapobiegają też rozpadowi mięśni np po intensywnych ćwiczeniach). Suplementy diety dla osób aktywnych fizycznie można podzielić ze względu na zawartość tego elementu.

Wśród aminokwasów znajdują się te, które w składzie mają aminokwasy proste, rozgałęzione BCAA (bardzo zaawansowane), taurynę i cysteinę, argininę, ornitynę, lizynę, lecytynę i AAKG oraz wiele innych. Najczęściej dostępne są w kapsułkach i w dość przystępnych cenach. Poleca się je głównie tym sportowcom, którzy pracują szczególnie nad rozbudową masy. Odpowiednie mieszanki innych składników pozwalają jednak uzyskać bardziej wszechstronne efekty.

W kategorii Aminokwasy największą ilość ofert sprzedaży wśród najpopularniejszych produktów posiadają produkty firmy Olimp (udział 60%). Na kolejnych miejscach uplasowały się firmy: Activita (12,9%) oraz Hi-Tec (8,4%).

Średnia cena najpopularniejszych 20 produktów wynosi 68 złotych.

Przechwytywanie

 

Gdzie znaleźć aminokwasy?

Ważne jest zachowanie równowagi w spożywaniu aminokwasów w sporcie. Należy sięgać zarówno po roślinne jak i zwierzęce białka. Najwięcej znajdziemy ich w soi, bo aż 34,3 gramy w 100 gramach. Równie dużo zawierają tłuste sery, mleko czy też pierś z kurczaka. Sportowcy muszą jednak dobrze zaplanować dietę. Tłuste mięso i niektóre produkty mleczne posiadają wysoką wartość kaloryczną. Rozsądnie jest wybierać białka z niskotłuszczowych źródeł. Aminokwasy w sporcie powinny być zawsze uzupełnianie. Bezpośrednio po treningu następuje faza, w której mięśnie rosną najszybciej. Należy więc zadbać aby proces ten odbywał się prawidłowo.

Przechwytywanieddd

Aminokwasy w sporcie

Udowodniono, że zapotrzebowanie na białka sportowców jest większe aniżeli ogólnej populacji. Jest to mniej więcej wartość zbliżona do 0,75 gramów na jeden kilogram masy ciała w bilansie dziennym. Podczas intensywnego treningu dochodzi do przyspieszonego rozpadu białek, które kompensują dodatkowe proteiny. Dodatkowo naprawiają i regenerują tkankę mięśniową po treningu. Jeśli chodzi o sportowców, którzy reprezentują dyscypliny wymagające szybkości, wytrzymałości i siły powinni zażywać większe ilości białka, które ułatwią rozwój masy mięśniowej. Wartość ta,w ich przypadku oscyluje w granicach 1,2 do 1,8 gramów na jeden kilogram masy ciała dziennego spożycia. Należy pamiętać, że większy rozpad białek ma miejsce podczas intensywnego treningu trwającego ponad jedną godzinę. Ważne jest, aby nie liczyć na zwiększenie muskulatury przy nadmiernej ilości spożycia aminokwasów. Możemy jedynie uszkodzić wątrobę czy nerki.

 

Udostępnij