Szparagi – zdrowe i odżywcze

Szparagi – zdrowe i odżywcze

→ SZPARAGI – właściwości odżywcze i lecznicze. Jakie witaminy i minerały zawierają szparagi?

Szparagi są niesamowitą skarbnicą sycącego błonnika witamin oraz składników mineralnych. Zapobiegają powstawaniu nowotworów, odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu, wspomagają kobiety karmiące piersią i odchudzają, ponieważ w 100 g zawierają tylko 18 kcal. Ponadto szparagi są jednym z najlepszych afrodyzjaków. Sprawdź, jakie właściwości odżywcze i lecznicze mają szparagi i jak je przyrządzić, by działały lepiej niż lubczyk czy kawior.

ZAPAMIĘTAJ! Szparagi białe, zielone i fioletowe są pędami tego samego gatunku, a ich odmienna barwa wynika z różnego sposobu uprawy.

 

→ Właściwości odżywcze i lecznicze szparagów

Szparagi są dietetyczne, ponieważ w 100 g zawierają tylko 18 kalorii. Mimo niskiej kaloryczności i zawartości 95 procent wody szparagi są skarbnicą witamin i składników mineralnych, takich jak:

Kwas foliowy, który jest niezbędnym pierwiastkiem dla kobiet planujących ciążę, ponieważ odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Kwas foliowy spowalnia proces starzenia i pomaga w regeneracji uszkodzonych komórek, wspomaga także pracę układu krążenia.

  • Witaminy A , C i E oraz beta-karoten – poprawiają kondycję naszej skóry, włosów i paznokci;
  • Asparagina – wspomaga pracę nerek i odpowiada za prawidłowy poziom nawodnienia organizmu;
  • Wapń, fosfor, potas. Dwa pierwsze pierwiastki odpowiadają za kondycję naszych kości i zębów. Z kolei wysoka ilość potasu oraz niska zawartość sodu w połączeniu z asparaginą sprawiają, że szparagi mają właściwości moczopędne;
  • Glutation – wzmacnia układ odpornościowy, wspomagają wątrobę w procesie oczyszczaniu organizmu z toksyn, zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych oraz choroby Alzheimera;
  • Błonnik – poprawia perystaltykę jelit;
  • Inulina – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego;

Ponadto szparagi pomagają w leczeniu artretyzmu i reumatyzmu oraz łagodzą objawy napięcia przedmiesiączkowego.

 

Jak przygotować szparagi?

Szparagi najlepiej smakują gotowane w wodzie lub na parze, smakują nawet podane bez dodatków – są wtedy chrupiące i soczyste. Szparagi warto także polać odrobiną oliwy z oliwek lub skropić sokiem z cytryny. W takiej postaci są najskuteczniejszym afrodyzjakiem.

Szparagi zawierają puryny, które mogą powodować gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie, w związku z tym nie powinny ich spożywać osoby cierpiące na dnę moczanową i kamienie nerkowe. U osób z nieregularną perystaltyką jelit szparagi mogą powodować wzdęcia.

 

  • Czy kobieta w ciąży może jest szparagi?

Szparagi są bogatym źródłem kwasu foliowego, który minimalizuje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, np. rozszczepu kręgosłupa. Ponadto z powodu większego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne w czasie ciąży, szparagi szybko uzupełnią niedobory składników odżywczych.

  • Szparagi a karmienie piersią

Kobiety karmiące piersią bez obaw mogą spożywać szparagi. Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka twierdzą, że za pomocą szparagów można uzupełniać niedobory wapnia – pierwiastka niezbędnego dla rozwijającego się dziecka.

  • Szparagi jako afrodyzjak

Zawarty w szparagach kwas foliowy reguluje poziom histaminy we krwi -  neuroprzekaźnika intensyfikującego orgazm. Ponadto szparagi zawierają fitoestrogeny, które w organizmie kobiety działają podobnie do estrogenu – hormonu odpowiadającego za popęd płciowy. Ilość fitoestrogenów w szparagach nie jest na tyle duża, by musiały wyeliminować je z diety kobiety w ciąży i karmiące.

  • Dlaczego po spożyciu szparagów mocz ma nieprzyjemny zapach?

Podczas rozkładu asparaginy i S-metylmetioniny w moczu powstaje mieszania sześciu pochodnych alkilowych, które zawierają siarkę, tj: metanotiol, dimetylosulfid, dimetylodisulfid, dimetylosulfotlenek, dimetylosulfon i bis-(metyltio)metan. Wszystkie z nich mają charakterystyczne, odrażające zapachy. Większość z nas wydziela ten nieprzyjemny zapach, ale tylko kilkadziesiąt procent jest w stanie go wyczuć.

Oprócz faktu, że szparagi są pyszne i łatwe do przyrządzenia, mają one właściwości moczopędne, wpływają dobrze na serce, nie zawierają tłuszczu, cholesterolu ani sodu. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję jak gotować szparagi oraz jak je kupować i przechowywać.

 

→ Kilka zasad którymi należy się kierować kupując szparagi:

  • Kupując szparagi wybierz te które są proste, twarde, są tej samej wielkości i mają zamknięte łuski. Nieświeże szparagi są zwiędnięte.
  • Końce szparagów  cięcia, powinny być wilgotne a nie suche. Jeśli są suche i zdrewniałe to znaczy, że szparagi nie są najświeższe.
  • Szparagi bardzo szybko się psują. Kupuj szparagi, które są w lodówce. Nigdy nie bierz tych leżących na słońcu, w cieple i bez wody.
  • Jeśli kupujesz białe szparagi wybierz te grubsze. Weź pod uwagę fakt, że trzeba będzie je obrać.
  • Zielone szparagi mogą być cienkie. Jeśli są młode wówczas nie trzeba ich obierać. Możesz to sprawdzić wbijając w nie paznokieć.
    Jeśli są włókna to trzeba obrać – paznokieć się wtedy nie wbije.

 

Przechowywanie szparagów:

  • Szparagi powinny być wykorzystane w ciągu 2-3 dni od czasu ich zakupu. Im świeższe tym lepsze.
  • Szparagi przechowuj w miseczce z zimną wodą w pozycji pionowej.
  • Szparagi możesz przechowywać również w lodówce z zawiniętymi końcami w wilgotny papier.
  • Gotowanie szparagów w żelaznym garnku zmienia ich kolor.
  • Jeśli szparagi są bardzo twarde lub stare obierz je ze skórki za pomocą obieraczki do warzyw.
  • Szparagi po ugotowaniu należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Lodówka zabija ich zapach

 

Sprawdź rónież przepis na pyszny, dietetyczny, niskokaloryczny: Krem brokułowo szparagowy

Udostępnij