Duszona w białym winie ośmiornica

Duszona w białym winie ośmiornica

Dobrze przygotowana ośmiornica jest pyszna! A jej właściwości odżywcze! 15g białka na 100 gram. Rewelacja:) Ma delikatne mięso i świetnie pasuje jako dodatek do różnych sałatek. Możecie też zrobić pulpo a la gallega, czyli ośmiornicę na sposób galicyjski, z ziemniaczkami na sałacie.

osmiornica

Jak przygotować ośmiornicę? Przedstawiony sposób gotowania jest rewelacyjny, o wiele lepszy niż w samej wodzie, a na pewno wielu z Was przypomni przygotowanie innych morskich osobników, czyli małży :) Gorąco zachęcam Was do spróbowania mięsa ośmiornicy, jest bardzo delikatne a jednocześnie mięsiste. Po prostu rewelacyjne.

Ośmiornice można kupić w niektórych sklepach, również w marketach, najczęściej w czwartki. Możecie kupić zarówno świeże osobniki, jak i mrożone. Będą już częściowo oczyszczone, jak moja ośmiornica. Pamiętajcie, by przed przygotowaniem ośmiornicę zmrozić (o ile była świeża) lub potraktować tłuczkiem. Wtedy jej mięso nie będzie żylaste

W Portugalii oraz Hiszpanii wszędzie można kupić ośmiornicę, co więcej, czasem taniej niż dobrego kurczaka. W madryckim odpowiedniku naszego mlecznego baru można dostać gotowe, całkiem niedrogie danie, czyli pyszną ośmiornicę z ziemniakami.

 
  • Czas: ok. 1- 1,5 godziny
  • Ilość porcji: 2-3

Składniki

  • 1 ośmiornica (moja 800 g)*
  • 3-4 łyżki oliwy
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 1 lampka białego półwytrawnego wina

*przeważnie średniej wielkości osobnik w polskim sklepie ma między 500-800 g

osmiornica

Przygotowanie

Krok 1.

Dokładnie opłukuję ośmiornicę. Pamiętajcie by przed przystąpieniem do przygotowania ośmiornicy zmrozić ją lub potraktować tłuczkiem. Ja polecam mrożenie, bo przy tłuczku dość mocno pryska po kuchni, a tak mrozimy wyjmujemy, rozmrażamy i do dzieła.

Krok 2.

Jeśli nie była dostatecznie oczyszczona to odcinamy woreczek z sepią, wyjmujemy dziób i wnętrze górnego korpusu.

Krok 3.

Do garnka wlewam oliwę, wrzucam czosnek. A kiedy się lekko podsmażam to wlewam lampkę wina ewentualnie bulionu.

Krok 4.

Wkładam do garnka i przykrywam (!). Pokrywka powinna być dopasowana w innym przypadku szybciej odparuje sos (w trakcie duszenia powstaje lekko różowy bulion z ośmiornicy, jeśli Wam nie odparuje to na jego bazie można przygotować sos do makaronu), dlatego w razie potrzeby trzeba dolać troszkę wody, wina czy bulionu (ale jak widzicie płynu jest tyle co na dnie).

Krok 5.

Gotuję na małym ogniu pod przykryciem przez ponad 1 godzinę (w zależności od osobnika) aż uzyska ładną ciemno różową (troszkę jak kolor czerwonego wina) kolor. Wtedy kroję i podaję z ziemniakami lud do sałatki. Smacznego.

przygotowanie osmiornicy

Udostępnij